Giełda w czasach kryzysu. Jak mądrze inwestować w trudnym momencie?

Autor: Monika Rosmanowska

Rekordowo niskie poziomy kursów akcji na giełdzie mogą skłaniać do kupowania. Czy to na pewno dobry moment do tego, by uzupełnić swój portfel lub zacząć inwestować? Odpowiedź na to pytanie próbowali znaleźć eksperci podczas ostatniego webinaru mBanku i Wirtualnej Polski z cyklu "Taka wiedza to skarb".

Gośćmi Patrycjusza Wyżgi, dziennikarza Wirtualnej Polski byli: Krzysztof Pakulski, starszy specjalista ds. analiz rynku usług finansowym w Biurze Maklerskim mBanku oraz Artur Wiśniewski, makler i twórca bloga Stockbroker.pl.

W trakcie spotkania padło sporo ciekawych pytań na czacie towarzyszącym webinarowi. Na wszystkie odpowiedzieli eksperci mBanku.

ekspert ds. analiz rynku instrumentów finansowych w biurze maklerskim mBanku

Krzysztof Pakulski

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego na kierunkach: Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze (licencjat) oraz Ekonomia (studia magisterskie). Ponad 5 lat doświadczenia zawodowego związanego z pracą na giełdzie. W Biurze maklerskim mBanku zajmuje się analizą rynku instrumentów finansowych.

Założyciel Stockbroker.pl, Makler papierów wartościowych

Artur Wiśniewski

Makler papierów wartościowych i twórca bloga Stockbroker.pl. Organizator konferencji JAK INWESTOWAĆ NA GIEŁDZIE oraz PASYWNA REWOLUCJA, współautor Atlasu Pasywnego Inwestora, prelegent konferencji o inwestowaniu. Wcześniej czynny makler, odpowiedzialny za usługę doradztwa inwestycyjnego. Inwestor indywidualny obecny na rynku od 2006 roku. Zwolennik inwestowania aktywnego i pasywnego z wykorzystaniem najprostszych narzędzi: akcji, obligacji i ETF-ów.

Webinar w skrócie

• Jakie zlecenia giełdowe można wykorzystać w trakcie spadków?

• Czym się różni inwestowanie na GPW od inwestowania na giełdach zagranicznych?

• Jak unikać przepłacania za akcje czy obligacje?

Wykresy

Odpowiedzi na pytania

W trakcie spotkania padło też wiele ważnych pytań na czacie. Przeczytajcie, co odpowiedzieli eksperci.

Nie brakuje opinii, że ekstremalnie niskie wyceny polskich spółek giełdowych mogą być życiową okazją do inwestowania. Czy rzeczywiście tak jest? Co powinno się dziś zrobić? Uciekać z giełdy, kasować PPK czy – przeciwnie – kupować akcje?

To prawda, że obecnie ceny polskich akcji są niskie. Mówi się, że w długim terminie akcje zawsze rosną. Dotyczy to jednak całego rynku akcji i indeksów. Nie można zakładać, że każda akcja zwiększy swoją wartość w długim terminie. Dlatego, jeśli chcemy korzystać z niskich cen na giełdzie, warto zdywersyfikować swój portfel.

Często patrząc na wykresy długoterminowe polskich spółek nie widać trendu wzrostowego. Słyszy się o uśrednionej cenie i generalnym trendzie wzrostowym, ale czy to nie dotyczy bardziej amerykańskiego rynku akcji?

W czasie ostatniej 11-letniej hossy rynek amerykański zachowywał się zdecydowanie lepiej od giełdy polskiej. Warto jednak zauważyć, że i na polskiej giełdzie były spółki, które pozostawały w długoterminowym trendzie wzrostowym. Nie wiemy, jak w przyszłości będą zachowywały się poszczególne indeksy. Warto mądrze dywersyfikować swój portfel.

Ostatnio słyszało się o polskich obligacjach z oprocentowaniem 9 proc. Czy można je kupić w domu maklerskim mBanku? Na jak długi termin? Czy warto w to wejść?

Biuro maklerskie mBanku oferuje obligacje w ramach rynku wtórnego (notowane na giełdzie).

WIG20 niedawno został ogłoszony najgorszym indeksem giełdowym świata w 2022 r. Czy to już początek końca GPW?

Czasami powszechny pesymizm jest dobrą okazją do inwestowania. Od czasu emisji odcinka webinaru, WIG20 zyskał w dwa tygodnie ok. 20 proc. Większość czynników ryzyka pozostaje jednak dalej aktualna.

Zainwestowałam w akcje polskich spółek na początku roku (za pośrednictwem banku). Teraz mamy duży spadek. Wycofać się z taką stratą czy czekać na odbicie przynajmniej do wyrównania włożonej kwoty?

Ustalić plan inwestycyjny. Przy długoterminowym inwestowaniu nawet duże wahania mają prawo się zdarzyć. Proszę sprawdzić, czy spółki w portfelu mają silne fundamenty i szansę na odbicie wraz z poprawą koniunktury.

Gdzie najlepiej sięgać po informacje dotyczące prognoz poszczególnych spółek? Jak prognozować zachowanie giełdy?

Codziennie opracowujemy dla naszych klientów materiały z rynku polskiego i zagranicy. Przy publikacji wyników często odnosimy się do prognoz wyników (konsensus). W przypadku prognozowania zachowania giełdy, proszę pamiętać, że rynek często dyskontuje przyszłość (wycenia na bieżąco potencjalne przyszłe wydarzenia).

Czy w Biurze maklerskim mBanku można kupić konkretny indeks np. WIG20?

Tak, w ramach ETF. Fundusze ETF to gotowe koszyki np. akcji, obligacji, surowców. Dzięki nim, jednym zleceniem można zainwestować w branżę, region czy indeks giełdowy. Bez pracochłonnego wybierania pojedynczych składników do swojego portfela i z niskimi kosztami zarządzania.

Czy sprzedając akcje mam gwarancję, że rzeczywiście zostaną one sprzedane (przynajmniej po aktualnej cenie rynkowej)?

Proszę sprawdzić, czy w karnecie po stronie kupna cena i wolumen odpowiadają parametrom zlecenia sprzedaży.

Indeksy GPW znalazły się na samym dole światowych zestawień. Zakładając, że to właśnie dobry czas na inwestowanie, na co warto wyłożyć oszczędności? Jak zbudować dziś portfel, który za 10-15 lat może zacząć przynosić zyski?

Proszę ustalić własną strategię inwestowania. Portfel powinno się dywersyfikować, zarówno sektorowo, jak i geograficznie. Proszę wybierać spółki o silnych fundamentach i stabilnym biznesie. Warto rozważyć firmy płacące regularną dywidendę. Może do tego ETF-y oraz bezpieczne obligacje.

Czy można ustalić zlecenie z limitem ceny i jednocześnie z określoną liczbą akcji? Jeśli tak, jak to działa w praktyce.

Tak, nie da się inaczej.

Jakie wskaźniki giełdowe są najbardziej interesujące? Chyba oczywistym jest cena do zysku, ale na co jeszcze zwracać uwagę będąc początkującym inwestorem, od czego zacząć naukę?

Jeżeli badamy spółkę pod względem wskaźników, proszę przede wszystkim robić to w porównaniu do konkurencji. Jak wskaźnikowo wypada spółka na tle sektora, w którym funkcjonuje? Proszę też pamiętać, że są okresy na giełdzie, kiedy inwestorzy zdają się w ogóle nie zwracać uwagi na wskaźniki (hurraoptymizm oraz skrajny pesymizm). Ciężko wytypować najlepsze wskaźniki – do każdego konkretnego mogą się sprawdzić inne.

Czy w Biurze maklerskim mBanku można ustawić zlecenie OCO (jednocześnie TP i SL)?

Proszę zapoznać się ze zleceniem ochronnym.

Dlaczego GPW traci tak bardzo w porównaniu z innymi światowymi giełdami? I co musi się stać, by indeksy odbiły się od dna?

Jesteśmy rynkiem rozwijającym się, a te rynki w ostatnim czasie gorzej sobie radziły od rynków rozwiniętych (np. USA, Niemcy). Bezpośrednio za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Czynników jest zdecydowanie więcej.

Jak to jest z kupnem akcji lub ETF w walutach obcych (USD, GB)? Konto maklerskie jest PLN, jakie są opłaty takiej obsługi, przewalutowanie etc. przy kupnie i sprzedaży.

Zachęcam do zapoznania się wyjaśnieniem zagadnienia na stronie Biura maklerskiego mBanku.

Czy w aplikacji mBanku giełda można ustawić alerty na konkretne walory, kiedy np. walor osiąga określoną cenę?

Obecnie nie ma takiej możliwości.

Czy inwestując w rynki zagraniczne, mBank daje roczne podsumowanie PIT do rozliczenia tak jak w przypadku GPW?

Inwestycje na rynkach zagranicznych rozlicza się jednym PIT-em razem z inwestycjami na GPW. Klient otrzymuje jeden zbiorczy dokument z Biura maklerskiego.

Na jakiej zasadzie działa dywidenda wypłacana z tytułu posiadania akcji?

Jeżeli spółka ogłosi wypłatę dywidendy, to należy być akcjonariuszem tej spółki w tzw. Dniu Dywidendy. W dniu Wypłaty Dywidendy akcjonariusz otrzyma dywidendę pomniejszoną o podatek od zysków kapitałowych bezpośrednio na swoje konto.

Czy lepiej powierzyć zarządzanie portfelem zespołowi ekspertów (tzw. Asset management), np. w ramach private bankingu mBanku?

Zależy od poziomu wiedzy inwestora. Istotny jest też czas, który inwestor może poświęcić na inwestowanie oraz poziom gotówki, którym dysponuje.

Czy warto inwestować długoterminowo w kontrakty terminowe na indeksy (np. na WIG20), czy lepiej wybierać akcje pojedynczych spółek?

Nie polecamy kontraktów terminowych, w szczególności inwestorom początkującym. W tym wypadku lepsze mogą się okazać akcje pojedynczych spółek, m.in. ze względu na niższy poziom ryzyka. Zachęcamy do wypełnienia ankiety MIFID.

Jak się ma inflacja do inwestowania w czasie spadków (bessy)? Czy przy długoterminowym inwestowaniu inflacja ma mniejsze znaczenie niż przy inwestowaniu krótkoterminowym?

Zakładając, że giełda stara się dyskontować przyszłość, można założyć, że obecny wpływ inflacji na spadki na giełdzie jest większy, niż zostanie odnotowany w przyszłości. To jest jednak założenie, które nie musi okazać się prawdziwe.

Ile czasu zajmuje średnio przeprowadzenie transakcji od momentu zlecenia?

Po złapaniu małego doświadczenia, standardowo ok. 1 minuty (+/-). Zalecamy sprawdzenie parametrów transakcji, czy są zgodne z tym, co chcieliśmy wpisać przed puszczeniem zlecenia na giełdę.

Od jakiej sumy realnie można zacząć inwestować? Jakiego rzędu wielkości są to pieniądze?

Kilka tysięcy złotych. W tym wypadku prowizja za realizację zlecenia będzie procentowo na odpowiednim poziomie. Proszę jednak pamiętać, że ważniejsza jest konsekwencja od wielkości startowej.

Czy na GPW istnieje możliwość krótkiej sprzedaży?

Tak, w ramach instrumentów pochodnych.

Jak działa tzw. odcięcie od dywidendy? Dlaczego zachodzi i na jakiej zasadzie?

Odcięcie dywidendy polega na redukcji kursu zamknięcia o wartość wypłaty dywidendy przypadającą na jedną akcję. Wraz z wypłatą dywidendy z kasy spółki wypływają środki pieniężne, co znajduje właśnie odzwierciedlenie w odcięciu dywidendy.

Czy za transakcje kupna/sprzedaży Biuro maklerskie pobiera marżę lub inne stałe/zmienne opłaty?

Tak. Biuro maklerskie pobiera opłatę za zrealizowane zlecenie kupna oraz sprzedaży.

Czy środki z IKE i IKZE można inwestować w akcje? Jeśli tak, jak to wygląda w przypadku sprzedaży tych walorów przed upływem karencji, czyli osiągnięcia określonego wieku emerytalnego?

Tak. Można inwestować w akcje w ramach IKE i IKZE. Sprzedaż walorów na rachunku IKE/IKZE nie wiąże się z utratą preferencji podatkowych. Konieczność zapłacenia podatku pojawia się w sytuacji likwidacji i zamknięcia rachunku IKE/IKZE oraz wypłaty zgromadzonych środków.

Nota prawna

To nie jest oferta. mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. Niniejszy webinar i informacje na nim uzyskane nie stanowią jakiejkolwiek rekomendacji ani porady, w szczególności porady inwestycyjnej, nie stanowią również oferty. Organizatorem webinaru jest Wirtualna Polska Media S.A. z siedzibą w Warszawie, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy pod numerem 0000580004, posiadająca numer identyfikacji podatkowej NIP 5272645593 oraz numer REGON 142742958, o kapitale zakładowym w wysokości 320 005 950,00 zł wpłaconym w całości. Partnerem webinarów jest mBank S.A. mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za informacje przekazywane przez Wirtualna Polska Media S.A. z siedzibą w Warszawie.

Pamiętaj, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Powinieneś liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Musisz wiedzieć, że mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje Klientów związane z inwestowaniem w instrumenty finansowe. Instrumenty finansowe nie są depozytem bankowym. Wartość zakupionych instrumentów finansowych może się zmieniać wraz ze zmianą sytuacji na rynkach finansowych. W konsekwencji, dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, a w przypadku instrumentów pochodnych strata może przekroczyć wysokość zainwestowanego kapitału. W przypadku instrumentów finansowych notowanych w innej walucie niż polski złoty wartość Twoich inwestycji może ulec zmianie wskutek zmian kursu walutowego. Potencjalne korzyści z Twoich inwestycji pomniejszą się o pobierane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat i prowizji oraz regulaminów. Gdy podejmujesz jakąkolwiek decyzję inwestycyjną, powinieneś kierować się własną oceną sytuacji faktycznej i prawnej.

Pamiętaj, aby szczegółowo zapoznać się z opisem czynników ryzyka, specyfikacją danego instrumentu, regulaminami, opłatami i informacjami zawartymi w innych dokumentach związanych ze świadczeniem usług przez mBank S.A. znajdujących się na stronie internetowej: www.mBank.pl/indywidualny/inwestycje/gielda/emakler/ i https://www.mBank.pl/indywidualny/inwestycje/fundusze/ supermarket-funduszy-inwestycyjnych/, oraz rozważyć, czy dany instrument jest dla Ciebie odpowiedni zgodnie z własną wiedzą, doświadczeniem w inwestowaniu oraz sytuacją finansową.

Aby skorzystać z usługi eMakler w Biurze maklerskim mBanku lub usługi przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, należy posiadać rachunek bankowy prowadzony przez mBank S.A.

W związku z czym, usługi te stanowią sprzedaż wiązaną z rachunkiem bankowym, w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie trybu i warunków postępowania firm inwestycyjnych, banków, o których mowa w art. 70 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, Informacje na temat kosztów związanych z usługami bankowymi i inwestycyjnymi dostępne są w taryfach opłat i prowizji dla właściwych usług bankowych.

Materiał pochodzi od spółki mBank S.A. z siedzibą w Warszawie (00-850), przy ul. Prostej 18 (prowadzącej działalność maklerską poprzez wyodrębnioną jednostkę organizacyjną - Biuro maklerskie), nadzorowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.