Obejrzyj webinar „Eko, elektro czy virtual? Trendy w inwestowaniu, inwestowanie w trendy” i poznaj odpowiedzi na pytania widzów

Autor: Monika Rosmanowska

W inwestowaniu w ograniczoną ilość spółek ważne jest, aby na bieżąco śledzić informacje, które ich dotyczą. Najlepszym tego przykładem była chińska spółka Alibaba – przyznali eksperci mBanku podczas webinaru dotyczącego trendów w inwestowaniu. I przy okazji opowiedzieli o nadchodzących trendach.

Gośćmi webinaru pt.: „Eko, elektro czy virtual? Trendy w inwestowaniu, inwestowanie w trendy" byli Wojciech Bogacki, ekspert ds. zarządzania aktywami w mBanku i Marcin Popkiewicz, analityk megatrendów, ekspert i dziennikarz. Nasze spotkanie to kolejny odcinek z serii webinarów dla inwestorów pod nazwą: Taka wiedza to skarb. Dla tych, którzy mają 100, 1 000 lub 10 000 zł.

Ekspert ds. zarządzania aktywami w mBanku

Wojciech Bogacki,

Posiada międzynarodowy tytuł Chartered Financial Analyst, licencje maklera papierów wartościowych i doradcy inwestycyjnego. Karierę rozpoczynał jako dealer walutowy i stopy procentowej, następnie pełnił funkcję analityka rynków finansowych. W mBanku zarządza obecnie m.in. strategiami inwestowania społecznie odpowiedzialnego (ESG).

Analityk megatrendów

Marcin Popkiewicz

ekspert i dziennikarz zajmujący się powiązaniami w obszarach gospodarka-energia-zasoby-środowisko. Autor bestsellerów „Świat na rozdrożu”, „Rewolucja energetyczna. Ale po co?” i „Nauka o klimacie”. Redaktor naczelny portali naukaoklimacie.pl i ziemianarozdrozu.pl. Ekspert Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w zakresie technologii transformacji energetycznej

Poniżej znajdziecie odpowiedzi ekspertów, którzy zmierzyli się z najciekawszymi pytaniami dotyczącymi trendów w inwestowaniu, zadanymi przez uczestników webinaru.

Jak inwestować w ETFy w momencie przed spodziewanym krachem na giełdzie?

Jeżeli spodziewamy się krachu na giełdzie, nie kupujmy akcyjnych funduszy indeksowych (tzw. ETF-ów). Dla zaawansowanych inwestorów opcją jest zainwestowanie w ETF, który zyskuje w momencie, gdy określony indeks akcyjny traci.

Historycznie bywały momenty, że w trakcie krachów giełdowych, którym towarzyszyły recesje, dobrze radziły sobie ETF-y obligacji rządowych. Szczególnie gdy banki centralne reagowały na recesję obniżeniem stóp procentowych. Jednak zależność polegająca na tym, że obligacje zyskują, gdy akcje tracą, nie występowała zawsze i zapewne także w przyszłości nie będzie pewna.

Co z perowskitami? Czy zastąpią solary, bo już jest linia produkcyjna?

Perowskitowe ogniwo słoneczne jest elastyczne, cienkie i przeźroczyste, co oznacza, że można je np. montować na fasadach istniejących budynków. Obecnie ta technologia jest na wczesnym etapie komercjalizacji, bo nadal występują problemy ze stabilnością takich ogniw. Docelowo jednym z pożądanych kierunków na drodze do zeroemisyjnej gospodarki są samowystarczalne energetycznie budynki.

W kolejnych latach spodziewamy się dużych nakładów inwestycyjnych przeznaczonych na technologie zmierzające do realizacji tego celu. Perowskitowe ogniwa słoneczne są jedną z technologii, którą można rozwijać.

W jakie trendy Panowie inwestują?

Inwestujemy m.in. w producentów energii odnawialnej oraz spółki z sektorów nowoczesnych technologii (np. druk 3D, producenci półprzewodników, spółki oferujące usługi telemedyczne, producenci baterii do samochodów elektrycznych czy spółki biotechnologiczne).

Inwestować tylko w akcje, np. AAPL, AMD, NVDA, AMZN, BABA czy GOOG itp. i trzymać kilka, kilkanaście lat?

Jest to jedno z możliwych podejść do rynku, szczególnie że inwestycja w akcje wymienionych spółek dobrze sprawdzała się w ostatnich latach. Ich wspólnym mianownikiem jest to, że wyrosły na liderów w swoich branżach.

Większości inwestorów zdecydowanie polecam budowę wyraźnie bardziej zdywersyfikowanych portfeli niż tylko składających się z 6 spółek. W inwestowaniu w ograniczoną ilość spółek ważne jest, aby na bieżąco śledzić informacje, które ich dotyczą.

Na przykład spółka Alibaba (BABA) na skutek interwencji rządu Chin straciła w 2021 roku istotną część swojej kapitalizacji (stan na początek listopada 2021).

Natomiast zdecydowanie najważniejsze w inwestowaniu (nie spekulacji) w akcje jest wspomniany wieloletni horyzont inwestycyjny. Akcje generalnie w długim terminie dają znacznie wyższą szansę na zarobek niż w krótkim, a im dłuższy termin, to prawdopodobieństwo rośnie.

Czy patrząc na obecną sytuację gospodarczą, przemysł skazany jest na automatyzację i robotyzację? Czy w tym przypadku możemy mówić o trendzie wzrostowym?

Robotyzacja i automatyzacja są jednym z głównych celów unijnego programu odbudowy gospodarek po pandemii (obok przekształcania gospodarki w kierunku zeroemisyjności). Trend ten wynika naszym zdaniem, po pierwsze z postępu technologicznego w dziedzinie robotyki i sztucznej inteligencji, po drugie jest odpowiedzią na wyzwania demograficzne szeroko pojętego świata zachodniego i po trzecie wydaje się niezbędny w związku z wolą polityczną, by strategiczne gałęzie produkcji przemysłowej z powrotem znalazły się w Unii Europejskiej oraz USA (po latach outsourcingu produkcji m.in. do krajów azjatyckich).

Czy inwestycje w firmy motoryzacyjne i start-upy, które wdrażają elektromobilną rewolucję w perspektywie kilkunastu lat to dobry pomysł, zważywszy na rosnące ceny energii i konieczność pilnego wykorzystania w skali przemysłowej paliw alternatywnych, np. wodoru?

Przykład Tesli pokazuje, że u progu elektryfikacji samochodu osobowego pojawiło się miejsce dla producentów, którzy od nowa zaprojektowali pojazd oraz technologię produkcji pod kątem optymalizacji architektury dla elektryków. Jednak uważamy, że w tym biznesie nadal trzeba być dużym graczem i mieć olbrzymie wsparcie kapitałowe.

Tesla buduje na zasadzie joint-venture własne fabryki baterii, jak również sieć stacji ładowania pojazdów, co jest niezwykle kapitałochłonne. Jeżeli start-up rozumiemy jako małą firmę, stworzoną przez grupę zapaleńców, to prawdopodobieństwo jej sukcesu w branży motoryzacji masowej szacujemy jako niewielkie.

Znacznie częściej obserwujemy sytuacje, w przypadku których jakieś relatywnie niewielkie firmy (powiedzmy start-upy) komercjalizują jakąś wyspecjalizowaną technologię, która ma zastosowanie w konstrukcji lub produkcji nowoczesnego samochodu. Jednak najczęściej takie firmy nie stają się publiczne i albo wiążą się z gigantami, albo są przez nich po prostu przejmowane.

Komercjalizacja transportu wodorowego według naszej wiedzy również wymaga ogromnych ilości kapitału, co niejako z automatu eliminuje z gry małe start-upy.

Czy ceny gazu/energii "uspokoją się", czy wręcz przeciwnie możemy spodziewać się cały czas stopniowych wzrostów w długiej perspektywie?

Ceny gazu historycznie podlegały wyraźnym wahaniom i obecna cena (stan na listopad 2021) wcale nie jest najwyższa w historii. Transformacja energetyczna jest tak pomyślana, by energia z paliw kopalnych była coraz droższa, jednak niekoniecznie poprzez przejściowe niedobory gazu, jakie obserwujemy obecnie. Narzędziem są bowiem systematycznie i stopniowo rosnące podatki od emisji. W okresie transformacji, czyli kolejnych kilku latach, ceny paliw kopalnych mogą przejściowo być drogie, jednak nie oczekujemy, by był to jedynie ruch w jedną stronę. W dłużej perspektywie stoimy na stanowisku, że transformacja energetyczna się powiedzie, w efekcie czego paliwa kopalne przestaną być potrzebne na masową skale, co najprawdopodobniej będzie skutkować ich strukturalną przeceną.

A może stawiać na spółki związane z 5G?

Uważamy, że 5G to technologia przyszłości, która w naturalny sposób zastąpi powszechną obecnie technologię 4G. Tak jak technologia 4G zastąpiła technologię 3G.

Czy w dającej się przewidzieć przyszłości są trendy, które dla inwestorów są zagrożeniem?

Uważamy, że wieloletnim, niebezpiecznym trendem dla inwestorów jest trend ocieplania klimatu i w związku z tym budowa długoterminowych portfeli w oparciu o spółki, które emitują ponadprzeciętne ilości gazów cieplarnianych.

Jakie nieoczywiste trendy Panów zdaniem powinny zainwestować inwestorów?

To jest temat rzeka. Jako przykład potencjalnie bardzo perspektywicznych technologii na wczesnym etapie rozwoju wskazalibyśmy komputery kwantowe oraz transport wodorowy.

Zatem ETF związany z automatyzacją i robotyzacją na długi termin powinien być godny zainteresowania, tak?

Naszym zdaniem, tak.

Czy warto inwestować w koncerny farmaceutyczne? Czy to już przeszłość?

Koncerny farmaceutyczne to zarówno przeszłość, jak i przyszłości. Ludzie będą chorować, a wraz z bogaceniem się społeczeństw wydatki na leczenie rosną. Co jakiś czas pojawiają się również nowe leki czy terapie. Przykład szybkiej reakcji niektórych koncernów medycznych na pojawienie się COVID-u potwierdza słuszność tezy o innowacyjnym charakterze branży. Warto dodać, że np. w ostatnich 20 latach globalna ochrona zdrowia na świecie wypracowała lepsze wyniki inwestycyjne niż szeroki globalny indeks akcji.

A sam grafen?

Od strony naukowej grafen ma fascynujące właściwości i być może kiedyś w wielu zastosowaniach zastąpi krzem. Jednak według naszej wiedzy faza komercjalizacji tego rozwiązania nadal trwa i jak na razie rozciąga się w czasie.

Jakieś przykładowe ETF-y do inwestowania w wymienione trendy? Dostępne u polskich maklerów?

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą funduszy na stronie mBanku i wybór funduszy ETF, które najbardziej odpowiadają naszym preferencjom. Wśród przykładowych ETF-ów dopasowanych do omawianych trendów można wymienić m.in. iShares Global Clean Energy ETF, 3D Printing ETF (PRNT), Wisdom Tree Cloud Computing Fund.

Nota prawna

To nie jest oferta. mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. Niniejszy webinar i informacje na nim uzyskane nie stanowią jakiejkolwiek rekomendacji ani porady, w szczególności porady inwestycyjnej, nie stanowią również oferty. Organizatorem webinaru jest Wirtualna Polska Media S.A. z siedzibą w Warszawie, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy pod numerem 0000580004, posiadająca numer identyfikacji podatkowej NIP 5272645593 oraz numer REGON 142742958, o kapitale zakładowym w wysokości 320 005 950,00 zł wpłaconym w całości. Partnerem webinarów jest mBank S.A. mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za informacje przekazywane przez Wirtualna Polska Media S.A. z siedzibą w Warszawie.

Pamiętaj, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Powinieneś liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Musisz wiedzieć, że mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje Klientów związane z inwestowaniem w instrumenty finansowe. Instrumenty finansowe nie są depozytem bankowym. Wartość zakupionych instrumentów finansowych może się zmieniać wraz ze zmianą sytuacji na rynkach finansowych. W konsekwencji, dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, a w przypadku instrumentów pochodnych strata może przekroczyć wysokość zainwestowanego kapitału. W przypadku instrumentów finansowych notowanych w innej walucie niż polski złoty wartość Twoich inwestycji może ulec zmianie wskutek zmian kursu walutowego. Potencjalne korzyści z Twoich inwestycji pomniejszą się o pobierane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat i prowizji oraz regulaminów. Gdy podejmujesz jakąkolwiek decyzję inwestycyjną, powinieneś kierować się własną oceną sytuacji faktycznej i prawnej.

Pamiętaj, aby szczegółowo zapoznać się z opisem czynników ryzyka, specyfikacją danego instrumentu, regulaminami, opłatami i informacjami zawartymi w innych dokumentach związanych ze świadczeniem usług przez mBank S.A. znajdujących się na stronie internetowej: www.mBank.pl/indywidualny/inwestycje/gielda/emakler/ i https://www.mBank.pl/indywidualny/inwestycje/fundusze/ supermarket-funduszy-inwestycyjnych/, oraz rozważyć, czy dany instrument jest dla Ciebie odpowiedni zgodnie z własną wiedzą, doświadczeniem w inwestowaniu oraz sytuacją finansową.

Aby skorzystać z usługi eMakler w Biurze maklerskim mBanku lub usługi przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, należy posiadać rachunek bankowy prowadzony przez mBank S.A.

W związku z czym, usługi te stanowią sprzedaż wiązaną z rachunkiem bankowym, w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie trybu i warunków postępowania firm inwestycyjnych, banków, o których mowa w art. 70 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, Informacje na temat kosztów związanych z usługami bankowymi i inwestycyjnymi dostępne są w taryfach opłat i prowizji dla właściwych usług bankowych.

Materiał pochodzi od spółki mBank S.A. z siedzibą w Warszawie (00-850), przy ul. Prostej 18 (prowadzącej działalność maklerską poprzez wyodrębnioną jednostkę organizacyjną - Biuro maklerskie), nadzorowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.