Obejrzyj webinar "Giełda nie tylko dla rekinów." i poznaj odpowiedzi na pytania widzów

Autor: Monika Rosmanowska

Chcesz powiększyć kapitał, zdając sobie sprawę, że wiąże się to z ryzykiem? Pomyśl o giełdzie, która wcale nie musi być miejscem tylko dla wybranych. Swoją wiedzą i doświadczeniem w kwestii poruszania się po parkiecie eksperci podzielili się podczas ostatniego webinaru z cyklu "Taka wiedza to skarb". Dziś dodatkowo odpowiadamy też na pytania widzów.

Rozpoczynając swoją przygodę z inwestowaniem, dobrze jest poznać podstawowe zasady rządzące rynkiem, wiedzieć, czym są akcje, fundusze ETF czy inne instrumenty finansowe. Warto również sprawdzić z jakimi potencjalnymi zyskami i ryzykiem się wiążą oraz stworzyć swój plan inwestycyjny.

Uzbrojeni w podstawową wiedzę, możemy myśleć o kolejnych krokach. Jak zacząć? Na to pytanie wspólnie z ekspertami próbowaliśmy odpowiedzieć podczas ostatniego webinaru "Giełda nie tylko dla rekinów, czyli od czego i jak zacząć inwestowanie". Swoją wiedzą ekspercką z widzami podzielili się Michał Wojciechowski, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Rynków Regulowanych w mBanku oraz prof. dr. hab. Krzysztof Borowski z Instytutu Ryzyka i Rynków Finansowych SGH. W trakcie spotkania padło też sporo interesujących pytań, na które odpowiadamy poniżej.

z-ca dyr. Dep. Rozwoju Rynków Regulowanych w Biurze maklerskim mBanku

Michał Wojciechowski

Od 29 lat inwestuje na giełdzie, wykorzystując różne style: od daytradera do inwestora pasywnego. Od 26 lat pracuje na rynku kapitałowym oraz angażuje się w inicjatywy edukacyjne dla inwestorów indywidualnych. Z myślą o nich, współtworzył wielokrotnie nagradzane platformy i serwisy inwestycyjne w biurach maklerskich. 

Instytut Ryzyka i Rynków Finansowych SGH

prof. dr hab. Krzysztof Borowski

Od 30 lat związany z rynkiem finansowym, jako makler i doradca inwestycyjny, private bankier. W 2013 r. otrzymał tytuł analityka technicznego, przyznany przez Gazetę Giełdy Parkiet. Wykładowca Szkoły Giełdowej oraz studiów doktoranckich i podyplomowych na SGH. Obszary zainteresowania: analiza techniczna i fundamentalna, finanse behawioralne, rynek surowców i towarów, inwestycje alternatywne, private banking oraz wealth management.

Jako osoba, która dopiero zaczyna się interesować tematem, chciałbym zapytać, od czego w zasadzie zacząć? Gdzie można rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem oraz jak się edukować (literatura, instruktaże)?

Najlepiej od edukacji, webinarów i cyklów szkoleń. Zapraszamy również do materiałów edukacyjnych, prezentowanych na kanale YouTube Biura maklerskiego mBanku

Czy polecają Państwo aplikację tradingowe czy pośrednictwo maklera?

W mBanku, dzięki usłudze eMakler połączonej z kontem bankowym, transakcji dokonuje się prosto i wygodnie. Udostępniamy także nowoczesną aplikację mobilną mBank Giełda.

Czy rozliczanie się z inwestowania w zeznaniu podatkowym jest uciążliwe? Mam obawy, że to jest bardzo skomplikowane, podatek belki, PIT etc.

W ostatnich latach wprowadzono wiele rozwiązań, które spowodowały, że rozliczenie jest prostsze. Można np. skorzystać z e-Urzędu Skarbowego. Zyski z giełdy opodatkowane są stawką 19 proc., a PIT-8C można otrzymać w formie elektronicznej. Więcej szczegółów i informacji na temat rozliczeń podatkowych można znaleźć na stronie mBanku

Powiedzmy, że wiem, w jaki ETF lub w jakie akcje chcę zainwestować. Teraz mam pytanie, w jaki sposób bezpiecznie kupić takie wybrane akcje/etfy? Innymi słowy mam pieniądze i wybraną akcje/etfy, teraz tylko chciałbym się dowiedzieć jak je kupić?

W mBanku można wykonywać transakcje prosto i wygodnie dzięki usłudze eMakler połączonej z kontem bankowym. Udostępniamy także nowoczesną aplikację mobilną mBank Giełda. Krok po kroku przez to jak inwestować prowadzi film przygotowany przez Biuro Maklerskie

Posiadam konto maklerskie w mBanku. Gdzie można się nauczyć poruszania się po rachunku?

Dobrze zacząć od obejrzenia materiałów edukacyjnych na kanale YouTube Biura maklerskiego mBanku

Warto też zapoznać się ze stroną dotyczącą samodzielnego inwestowania na giełdzie.

Czy poprzez aplikację maklera mBanku można kupić fundusze ETF?

Tak, lista dostępnych funduszy ETF znajduje się na stronie mBanku, w sekcji "przydatne dokumenty".

Który produkt mBanku odpowiada za indeks SP500?

Właściwy ETF można znaleźć w liście dostępnych funduszy ETF na stronie mBanku, w sekcji "przydatne dokumenty".

Czy poprzez maklera mBanku można kupić SP 500?

Tak, zakładając, że pytanie dotyczy ETF na indeks S&P500. Pełna lista dostępnych funduszy ETF dla usługi eMakler znajduje się na stronie mBanku, w sekcji "przydatne dokumenty".

Jak zainwestować pierwsze symboliczne 100 zł?

Przy inwestowaniu mniejszych kwot, dobrze jest zapoznać się z ofertą gotowych rozwiązań inwestycyjnych mBanku.

Jakie biuro maklerskie wybrać? Jak kupować?

W mBanku można wykonywać transakcje prosto i wygodnie dzięki usłudze eMakler połączonej z kontem bankowym. Udostępniamy także nowoczesną aplikację mobilną mBank Giełda. Krok po kroku przez to jak inwestować poprowadzi Cię film przygotowany przez Biuro Maklerskie.

Jak duży jest problem z rozliczeniem podatku SP500?

Zakładam, że pytanie dotyczy ETF na indeks S&P500. Zyski z giełdy opodatkowane są stawką 19 proc., a PIT-8C klient może otrzymać w formie elektronicznej. Więcej odpowiedzi na pytania związane z podatkiem udzielamy na stronie mBanku.

Czy usługa eMakler oraz rachunek w Biurze Maklerskim mBanku zapewniają taki sam dostęp do instrumentów finansowych? Przykład: jestem zainteresowany zakupem ETF "iShares Physical Gold ETC.

Tak. Dostęp do akcji oraz funduszy ETF jest taki sam dla usługi eMakler i rachunku bezpośrednio w Biurze Maklerskim mBanku. Pełna lista dostępnych funduszy ETF dla usługi eMakler znajduje się na stronie mBanku, w sekcji "przydatne dokumenty".

Nota prawna

To nie jest oferta. mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. Niniejszy webinar i informacje na nim uzyskane nie stanowią jakiejkolwiek rekomendacji ani porady, w szczególności porady inwestycyjnej, nie stanowią również oferty. Organizatorem webinaru jest Wirtualna Polska Media S.A. z siedzibą w Warszawie, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy pod numerem 0000580004, posiadająca numer identyfikacji podatkowej NIP 5272645593 oraz numer REGON 142742958, o kapitale zakładowym w wysokości 320 005 950,00 zł wpłaconym w całości. Partnerem webinarów jest mBank S.A. mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za informacje przekazywane przez Wirtualna Polska Media S.A. z siedzibą w Warszawie.

Pamiętaj, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Powinieneś liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Musisz wiedzieć, że mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje Klientów związane z inwestowaniem w instrumenty finansowe. Instrumenty finansowe nie są depozytem bankowym. Wartość zakupionych instrumentów finansowych może się zmieniać wraz ze zmianą sytuacji na rynkach finansowych. W konsekwencji, dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, a w przypadku instrumentów pochodnych strata może przekroczyć wysokość zainwestowanego kapitału. W przypadku instrumentów finansowych notowanych w innej walucie niż polski złoty wartość Twoich inwestycji może ulec zmianie wskutek zmian kursu walutowego. Potencjalne korzyści z Twoich inwestycji pomniejszą się o pobierane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat i prowizji oraz regulaminów. Gdy podejmujesz jakąkolwiek decyzję inwestycyjną, powinieneś kierować się własną oceną sytuacji faktycznej i prawnej.

Pamiętaj, aby szczegółowo zapoznać się z opisem czynników ryzyka, specyfikacją danego instrumentu, regulaminami, opłatami i informacjami zawartymi w innych dokumentach związanych ze świadczeniem usług przez mBank S.A. znajdujących się na stronie internetowej: www.mBank.pl/indywidualny/inwestycje/gielda/emakler/ i https://www.mBank.pl/indywidualny/inwestycje/fundusze/ supermarket-funduszy-inwestycyjnych/, oraz rozważyć, czy dany instrument jest dla Ciebie odpowiedni zgodnie z własną wiedzą, doświadczeniem w inwestowaniu oraz sytuacją finansową.

Aby skorzystać z usługi eMakler w Biurze maklerskim mBanku lub usługi przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, należy posiadać rachunek bankowy prowadzony przez mBank S.A.

W związku z czym, usługi te stanowią sprzedaż wiązaną z rachunkiem bankowym, w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie trybu i warunków postępowania firm inwestycyjnych, banków, o których mowa w art. 70 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, Informacje na temat kosztów związanych z usługami bankowymi i inwestycyjnymi dostępne są w taryfach opłat i prowizji dla właściwych usług bankowych.

Materiał pochodzi od spółki mBank S.A. z siedzibą w Warszawie (00-850), przy ul. Prostej 18 (prowadzącej działalność maklerską poprzez wyodrębnioną jednostkę organizacyjną - Biuro maklerskie), nadzorowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.