Obejrzyj webinar „Pieniądze z perspektywy kobiet” i poznaj odpowiedzi na pytania widzów

Autor: Monika Rosmanowska

Czy umiejętność inwestowania i wybierane produkty różnią się ze względu na płeć klienta? Jak inwestować w konkretnym wieku i jak zabezpieczyć przyszłość swoich dzieci? Ułóż optymalny plan dla swoich finansów dzięki odpowiedziom ekspertów mBanku.

Pieniądz nie ma płci. Tę zasadę warto zapamiętać, kiedy myślimy o tak ważnych inwestycjach, jak te we własną przyszłość. Czy pomimo niej kobiety i mężczyźni powinni inaczej postrzegać możliwości zarządzania swoimi pieniędzmi?

Porozmawialiśmy z ekspertami, którzy w prosty sposób wytłumaczyli, jak swoje inwestycje powinny planować kobiety.

Dyrektor ds. zarządzania siecią sprzedaży bankowości prywatnej, mBank

Aleksandra Żukowska

Jest ekonomistą z 20-letnim stażem pracy w bankowości, od 16 lat pracuje w bankowości prywatnej. Ma duże doświadczenie w zarządzaniu relacjami z klientami i współpracy z zespołem doradców. Certyfikowany doradca EFPA

Psycholog biznesu

Marta Drinčić

Psycholog ze specjalnością: psychologia zmiany, interwent kryzysowy, specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi, trenerka rozwoju osobistego i zawodowego. Prelegentka TEDx SGH, inicjatorka projektu Projektantki Sukcesu i akcji społecznej „Sama definiuję swój Sukces”, założycielka firmy Psychology & Business.

1. Jakie inwestycje powinny rozważyć kobiety?

Każde. Nie ma produktów, które są wyłącznie przeznaczone dla kobiet czy mężczyzn. Wybierając produkty inwestycyjne warto zastanowić się nad kilkoma aspektami, które pozwolą zwiększyć szansę na osiągnięcie zysku:

  • przeznaczenie środków – cel lub cele, z nich powinien wynikać horyzont naszej inwestycji,
  • globalne oraz zdywersyfikowane podejście do inwestycji,
  • czy mamy wiedzę i czas, aby wybierać rozwiązania. Jeśli nie, warto w tym zakresie zaufać ekspertom. Są to osoby, które na co dzień obserwują rynek i dbają o nasze inwestycje,
  • być systematyczną w odkładaniu, co zwiększa nasze bezpieczeństwo.
  • 2. Kobiety nie lubią ryzyka - czy w związku z tym zostają im tylko lokaty i obligacje? Co polecacie oprócz lokat i kont oszczędnościowych?

    Paradoksalnie, dziś stoimy przed następującym wyborem: godzę się na jakąś stratę w wysokości ok. 5% rocznie (inflacja) lub myślę o inwestowaniu. Jeśli mamy przed sobą długą perspektywę, warto skorzystać z rozwiązań, które zawierają komponent akcyjny. Ryzykiem zmienności można też odpowiednio zarządzać. Drugi paradoks jest taki, że nie jest to skomplikowane. Wystarczy mieć świadomość, że:

  • długi horyzont najlepiej zabezpiecza przed zmiennością – rynki w długim terminie rosną (świat się przecież rozwija),
  • kluczowa jest regularność, czyli systematyczne wpłaty na inwestycję. Dziś to proste, można ustawić zlecenie stałe i nie musimy o tym pamiętać,
  • globalne podejście, czyli inwestowanie w rynek światowy jest lepsze, niż koncentrowanie się tylko na rynku lokalnym. Uniezależniamy się wtedy od tego, co dzieje się specyficznie w danym miejscu, od rozwoju jednej, konkretnej gospodarki,
  • warto inwestować z kompetentnym partnerem. Jeśli nie czujemy się na siłach aby inwestować samodzielnie, nie mamy czasu na analizę i śledzenie aktualnej sytuacji na rynku, warto jest zaufać ekspertom i wybrać gotowe rozwiązania doprasowane do naszego celu inwestycyjnego i akceptacji ryzyka.
  • Dzięki zastosowaniu powyższych zasad w inwestowaniu możemy zyskać wyższą stopę zwrotu, niż przy rozwiązaniach, jakie oferują produkty oszczędnościowe. To szansa, aby w długim terminie oszczędności nie zjadała inflacja.

    3. Kiedy i jak warto zacząć oszczędzać na dziecko?

    W każdym momencie warto zacząć, niezależnie od wieku dziecka. Najkorzystniej jest odkładać i inwestować niewielkie kwoty od momentu urodzenia się dziecka, a nawet już planując powiększenie rodziny. Dzięki inwestowaniu długoterminowym i systematycznym zapewnimy dziecku dobry start w dorosłość, minimalizujemy przy tym ryzyko inwestycji. Przy zakładanej perspektywie 10 czy 20 lat można zdecydować się na rozwiązania akcyjne, które niosą za sobą wyższą, potencjalną stopę zwrotu.

    4. W jaki sposób kobiety powinny oszczędzać na swoją emeryturę? Co jest rekomendowane?

    Oszczędzanie na emeryturę, tak jak pieniądz, nie ma płci. W przypadku kobiet warto zacząć myśleć o oszczędzaniu na emeryturę jak najszybciej. Kobiety żyją dłużej, jednak krócej pracują, tym samym mają mniej czasu na odkładanie na swoją emeryturę. Warto pamiętać, że stopa zastąpienia, czyli stosunek między średnim wynagrodzeniem, a przeciętną nowo przyznawaną emeryturą, z roku na rok spada, obecnie jest to około 42%.

    Na rynku są dostępne takie rozwiązania jak Pracownicze Plany Kapitałowe, ale także produkty oferowane przez banki czy inne instytucje, jak Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) czy Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). IKE czy IKZE to dodatkowe pieniądze niezależne od ZUS-u. Otwarcie i prowadzenie takiego rachunku jest bezpłatne, a także niesie za sobą zalety podatkowe – nie płaci się podatku od zysków kapitałowych przy wypłacie po 60. roku życia (IKE). W przypadku IKZE, jeśli spełnieni się określone warunki, można uzyskać ulgę podatkową w PIT, a także ulgę podatkową przy wypłacie środków po 65. roku życia

    5. Jeśli chciałabym zacząć coś robić z oszczędnościami, gdzie szukać wiedzy, informacji, inspiracji?

    Nasi eksperci chętnie dzielą się wiedzą na blogu Świat Inwestycji oraz portalu Kompas Inwestycyjny. Znajdują się tam komentarze do obecnej sytuacji rynkowej, aktualności gospodarcze, a także webinary edukacyjne. Można również korzystać z rozwiązań, które zakładają wsparcie doradcy, takich jak doradztwo inwestycyjne czy gotowe strategie, dostępne w mBanku.

    6. W co inwestować po czterdziestce?

    Wszystko zależy od tego na jaki cel chcemy inwestować, ile chcemy inwestować miesięcznie/rocznie i jaki poziom ryzyka jesteśmy w stanie zaakceptować. Myśląc o inwestowaniu, lepiej jest rozpatrywać je w perspektywie lat, a nie miesięcy. Niezależnie też od tego ile czasu pozostało do emerytury, warto zabezpieczyć się finansowo na ten czas, dostosowując warunki inwestycji do swoich potrzeb. Zachęcamy od skorzystania z kalkulatorów inwestycyjnych, które mogą nam pomóc w zaplanowaniu swojej inwestycji.

    7. Czy umówienie się na konsultacje z doradcą jest skomplikowane? Płatne?

    Konsultacje w mBanku z doradcami w placówkach nie są płatne. Zapraszamy do rozmowy z konsultantami na mLinii (+48 42 6 300 800), aby umówić się na spotkanie lub do naszych placówek. Jeśli dysponują Państwo wyższym majątkiem, na spotkanie z doradcą private banking można się umówić telefonicznie (801 333 555), osobiście w naszym oddziale lub poprzez złożenie wniosku kontaktowego na https://www.mbank.pl/lp2/2021/m1/wizerunek/bm/zacznijinwestowac/.

    8. Czy IKE i IKZE nadaje się również dla osób przed 30 rokiem życia?

    Jak najbardziej. Ważne jest, aby zacząć odkładać kwoty, na które możemy sobie pozwolić i robić to regularnie. Każde z tych rozwiązań ma swoje limity, czyli maksymalne kwoty inwestycji, które zmieniają się w każdym roku. Jednak nie musimy inwestować maksymalnych kwot. Przy inwestowaniu ważny jest czas, systematyczność i dostosowanie poziomu ryzyka do naszych celów, horyzontu. Jeśli rozważamy okres 30-letni, dla kobiet w Polsce wiek przejścia na emeryturę to 60 lat, dla mężczyzn 65 lat, każdy rok odkładaniajest niezmiernie ważny. Nawet wpłata 100 zł miesięcznie może nam przynieść znaczne kwoty na emeryturze.

    Nota prawna

    To nie jest oferta. mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. Niniejszy webinar i informacje na nim uzyskane nie stanowią jakiejkolwiek rekomendacji ani porady, w szczególności porady inwestycyjnej, nie stanowią również oferty. Organizatorem webinaru jest Wirtualna Polska Media S.A. z siedzibą w Warszawie, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy pod numerem 0000580004, posiadająca numer identyfikacji podatkowej NIP 5272645593 oraz numer REGON 142742958, o kapitale zakładowym w wysokości 320 005 950,00 zł wpłaconym w całości. Partnerem webinarów jest mBank S.A. mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za informacje przekazywane przez Wirtualna Polska Media S.A. z siedzibą w Warszawie.

    Pamiętaj, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Powinieneś liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Musisz wiedzieć, że mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje Klientów związane z inwestowaniem w instrumenty finansowe. Instrumenty finansowe nie są depozytem bankowym. Wartość zakupionych instrumentów finansowych może się zmieniać wraz ze zmianą sytuacji na rynkach finansowych. W konsekwencji, dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, a w przypadku instrumentów pochodnych strata może przekroczyć wysokość zainwestowanego kapitału. W przypadku instrumentów finansowych notowanych w innej walucie niż polski złoty wartość Twoich inwestycji może ulec zmianie wskutek zmian kursu walutowego. Potencjalne korzyści z Twoich inwestycji pomniejszą się o pobierane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat i prowizji oraz regulaminów. Gdy podejmujesz jakąkolwiek decyzję inwestycyjną, powinieneś kierować się własną oceną sytuacji faktycznej i prawnej.

    Pamiętaj, aby szczegółowo zapoznać się z opisem czynników ryzyka, specyfikacją danego instrumentu, regulaminami, opłatami i informacjami zawartymi w innych dokumentach związanych ze świadczeniem usług przez mBank S.A. znajdujących się na stronie internetowej: www.mBank.pl/indywidualny/inwestycje/gielda/emakler/ i https://www.mBank.pl/indywidualny/inwestycje/fundusze/ supermarket-funduszy-inwestycyjnych/, oraz rozważyć, czy dany instrument jest dla Ciebie odpowiedni zgodnie z własną wiedzą, doświadczeniem w inwestowaniu oraz sytuacją finansową.

    Aby skorzystać z usługi eMakler w Biurze maklerskim mBanku lub usługi przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, należy posiadać rachunek bankowy prowadzony przez mBank S.A.

    W związku z czym, usługi te stanowią sprzedaż wiązaną z rachunkiem bankowym, w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie trybu i warunków postępowania firm inwestycyjnych, banków, o których mowa w art. 70 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, Informacje na temat kosztów związanych z usługami bankowymi i inwestycyjnymi dostępne są w taryfach opłat i prowizji dla właściwych usług bankowych.

    Materiał pochodzi od spółki mBank S.A. z siedzibą w Warszawie (00-850), przy ul. Prostej 18 (prowadzącej działalność maklerską poprzez wyodrębnioną jednostkę organizacyjną - Biuro maklerskie), nadzorowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

    uwaga

    Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

    zamknij
    Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.