Nieodłącznym elementem związanym z posiadaniem pieniędzy są emocje – choćby radość, szczęście i spełnienie albo – smutek, lęk przed startą. Jak zarządzać pieniędzmi pomimo emocji? Jak je obejść, jak z nimi wygrać, z czym walczyć, a za czym podążać?
Pieniądze szczęścia nie dają? To zależy, ponieważ wyniki badań wskazują, że… wystarczy odpowiednia kwota. Jedna z najnowszych amerykańskich publikacji na ten temat – autorstwa ekonomisty Matta Killingswortha z Wharton School for Bussines – wycenia poczucie szczęścia na przynajmniej 75 tysięcy dolarów (czyli ok. 280 tysięcy złotych).
Pieniądze potrafią wywołać przyjemne uczucia. Gdy je mamy. Potrafią też przyczynić się do powstania przykrych emocji – szczególnie wtedy, gdy je tracimy. I te i te mogą jednak nie być dobrym doradcą w zarządzaniu pieniędzmi.
O tym, jak emocje wpływają na zarządzenie pieniędzmi opowiadają zaproszeni eksperci.
W pracy koncentruje się na alokacji aktywów, zarówno w zarządzaniu aktywami, jak i doradztwie inwestycyjnym. Przez prawie 10 lat pracował w Londynie, m.in. jako zarządzający w funduszu hedgingowym typu global macro Finisterre Capital. Wiceprezes CFA Society Poland.
Edukuje i wspiera poprzez uświadamianie roli emocji. Z jej wsparcia skorzystało ponad 50 organizacji, gdzie zrealizowała ponad 7000 godzin szkoleń. Jest rekomendowanym trenerem II stopnia Metody TROP oraz trenerem I i II stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
1. Na czym dokładnie polega dywersyfikacja inwestycji?
Dywersyfikacja może obejmować trzy elementy:
a) dywersyfikację produktową, czyli wybór produktów zróżnicowanych pod kątem ryzyka. Mogą to być np. gotowe, przygotowane przez ekspertów strategie inwestycyjne, które składają się z różnych funduszy i instrumentów. W ten sposób inwestujesz np. w akcje, obligacje i surowce.
b) dywersyfikację geograficzną. Nie należy uzależniać całego zysku z inwestycji od tego, co dzieje się w Polsce. Warto wybierać produkty, które od razu zakładają inwestowanie na globalnych rynkach. Co ważne, to nie zawsze musi być inwestowanie w obcej walucie. Dzięki funduszom inwestycyjnym możesz inwestować w światowe spółki w złotówkach.
c) dywersyfikację momentu wejścia w inwestycję. Nie inwestuj od razu całej kwoty, regularnie dopłacaj do inwestycji. Można systematycznie inwestować nawet małe kwoty (100, 300, 500 zł miesięcznie) i dzięki regularności niwelować wpływ chwilowych wzrostów i spadków kursów na efekt swojej inwestycji.
2. Regularne inwestowanie, powiedzmy co miesiąc, w fundusze inwestycyjne obarczone niskim ryzykiem zamiast oszczędzania w formie konta/lokaty?
Inwestować można dokładnie w ten sam sposób, jak oszczędzać - liczą się dobre nawyki i systematyczność. Czyli inwestowanie np. co miesiąc określonej kwoty w gotowe rozwiązania inwestycyjne. Systematyczność sprawia również, że łatwiej jest nam oswoić emocje związanie z inwestowaniem, ponieważ daje przewidywalność.
3. Obecna inflacja motywuje do działania, ale gorzej jak ktoś nie ma pojęcia, jak i w co inwestować. Czy można się umówić na bezpieczne spotkanie z ekspertem w formie video rozmowy?
Inwestowanie warto zacząć od wypełnienia specjalnej ankiety, która pomoże określić Twój profil inwestora. Czyli to, jaka jest Twoja tolerancja na ryzyko i w związku z tym, jakie produkty są dla Ciebie odpowiednie. Ankieta jest punktem wyjścia do dalszej rozmowy o inwestycjach i znajdziesz ją na stronie każdego banku, w zakładce inwestycje. Jeśli stawiasz pierwsze kroki w świecie inwestycji i nie czujesz się pewnie, albo masz pytania, które chcesz omówić z ekspertem, w mBanku możesz zamówić rozmowę z ekspertem online
4. Czy jest możliwy zysk bez ryzyka? Czy są na rynku takie bezpieczne produkty?
Potencjalny zysk zawsze jest uzależniony do poziomu ryzyka, który jesteśmy w stanie ponieść. Są jednak różne sposoby, by poradzić sobie z obawą przed ryzykiem. Rozwiązaniem produktowym jest dywersyfikacja czyli wybór produktów o różnym stopniu ryzyka. Jeśli chodzi o rozwiązania psychologiczne, możemy uczyć się swoich reakcji i zwiększać obszar ryzyka, które jesteśmy skłonni zaakceptować. Inwestowanie może mieć bardzo różne oblicza. To nie jest tak, że wszyscy musimy inwestować samodzielnie, duże pieniądze, można zacząć od łatwiejszych rozwiązań. Metodą na radzenie sobie z emocjami są również pewne schematy. Np. zostawienie na koncie oszczędności na czarną godzinę, a inwestowanie nadwyżek, systematyczność i regularne dopłacanie do inwestycji.
5. Waluty, surowce, nieruchomości każda inwestycja ma swoją specyfikę. Jaki produkt bankowy łączy te wszystkie cechy?
Nieruchomości historycznie pokazały, że są bardzo dobrą inwestycją, ale warto mieć świadomość kilku ograniczeń. Dla większości z nas mieszkanie, w którym mieszkamy jest największą częścią majątku, który mamy. Jeżeli zgadzamy się co do konieczności dywersyfikacji, gdy inwestujemy nasze wolne środki również w nieruchomości, pomnażamy ryzyko, które mamy na tym rynku. Co więcej, to zazwyczaj jest ryzyko bardzo lokalne, bo mieszkanie jako inwestycję kupujemy często w mieście, w którym sami mieszkamy lub w tym samym kraju. Gdyby coś się stało, np. ograniczenie czynszów, które można pobierać, tracimy. Nieruchomości to też bardzo mało płynna klasa aktywów. Jeśli nagle będziemy musieli je spieniężyć, nie będzie to takie łatwe. Dlatego w inwestycjach warto rozkładać ryzyko produktowo i geograficznie i starać się partycypować w światowym wzroście gospodarczym, w innowacjach. Możemy robić to przez giełdę. Jeśli jest to zdywersyfikowana inwestycja, systematyczna, na długi okres, wtedy jest to metoda na wzbogacenie się.
Nota prawna
To nie jest oferta. mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. Niniejszy webinar i informacje na nim uzyskane nie stanowią jakiejkolwiek rekomendacji ani porady, w szczególności porady inwestycyjnej, nie stanowią również oferty. Organizatorem webinaru jest Wirtualna Polska Media S.A. z siedzibą w Warszawie, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy pod numerem 0000580004, posiadająca numer identyfikacji podatkowej NIP 5272645593 oraz numer REGON 142742958, o kapitale zakładowym w wysokości 320 005 950,00 zł wpłaconym w całości. Partnerem webinarów jest mBank S.A. mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za informacje przekazywane przez Wirtualna Polska Media S.A. z siedzibą w Warszawie.
Pamiętaj, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Powinieneś liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Musisz wiedzieć, że mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje Klientów związane z inwestowaniem w instrumenty finansowe. Instrumenty finansowe nie są depozytem bankowym. Wartość zakupionych instrumentów finansowych może się zmieniać wraz ze zmianą sytuacji na rynkach finansowych. W konsekwencji, dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, a w przypadku instrumentów pochodnych strata może przekroczyć wysokość zainwestowanego kapitału. W przypadku instrumentów finansowych notowanych w innej walucie niż polski złoty wartość Twoich inwestycji może ulec zmianie wskutek zmian kursu walutowego. Potencjalne korzyści z Twoich inwestycji pomniejszą się o pobierane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat i prowizji oraz regulaminów. Gdy podejmujesz jakąkolwiek decyzję inwestycyjną, powinieneś kierować się własną oceną sytuacji faktycznej i prawnej.
Pamiętaj, aby szczegółowo zapoznać się z opisem czynników ryzyka, specyfikacją danego instrumentu, regulaminami, opłatami i informacjami zawartymi w innych dokumentach związanych ze świadczeniem usług przez mBank S.A. znajdujących się na stronie internetowej: www.mBank.pl/indywidualny/inwestycje/gielda/emakler/ i https://www.mBank.pl/indywidualny/inwestycje/fundusze/ supermarket-funduszy-inwestycyjnych/, oraz rozważyć, czy dany instrument jest dla Ciebie odpowiedni zgodnie z własną wiedzą, doświadczeniem w inwestowaniu oraz sytuacją finansową.
Aby skorzystać z usługi eMakler w Biurze maklerskim mBanku lub usługi przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, należy posiadać rachunek bankowy prowadzony przez mBank S.A.
W związku z czym, usługi te stanowią sprzedaż wiązaną z rachunkiem bankowym, w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie trybu i warunków postępowania firm inwestycyjnych, banków, o których mowa w art. 70 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, Informacje na temat kosztów związanych z usługami bankowymi i inwestycyjnymi dostępne są w taryfach opłat i prowizji dla właściwych usług bankowych.
Materiał pochodzi od spółki mBank S.A. z siedzibą w Warszawie (00-850), przy ul. Prostej 18 (prowadzącej działalność maklerską poprzez wyodrębnioną jednostkę organizacyjną - Biuro maklerskie), nadzorowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari