Kiedy inwestujesz w akcje, musisz podjąć wiele decyzji, przy czym dwie są najistotniejsze – kiedy kupić i kiedy sprzedać akcje. To od tego zależy twój wynik – czy zarobisz, czy stracisz. Jak zoptymalizować proces podejmowania decyzji? Obejrzyj webinar i dowiedz się "Jak zarządzać zyskiem i stratą na giełdzie".
Czym jest strategia inwestowania? Co psychologia ma wspólnego z giełdą? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieli zgromadzeni w studio Wirtualnej Polski specjaliści: Paweł Śliwa, ekspert ds. rynków nieregulowanych, Biuro Maklerskie mBank oraz Przemysław Gerschmann, inwestor, autor książki "Śladami Warrena Buffetta". Rozmowę poprowadził Patrycjusz Wyżga, dziennikarz Wirtualnej Polski i Telewizji WP.
W trakcie spotkania padło też sporo interesujących pytań ze strony słuchaczy, na które także odpowiedziedział ekspert mBanku.
Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych. Współpracował ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Autor wielu opracowań i analiz umieszczanych na portalach branżowych oraz serwisie informacyjnym mNews. Cyklicznie prowadzi spotkania z klientami zarówno w formie szkoleń stacjonarnych, jak i webinarowych.
Od 13 lat związany zawodowo i prywatnie z rynkiem kapitałowym. Pracował w kilku międzynarodowych korporacjach na stanowiskach analitycznych, doradczych i dyrektorskich. Inwestor giełdowy, promotor edukacji finansowej, prelegent licznych konferencji, autor książki o Warrenie Buffecie. Obecnie zatrudniony na Giełdzie Papierów Wartościowych w charakterze Doradcy Zarządu.
Poproszę o komentarz odnośnie spadków srebra w ostatnich tygodniach. Tylko częściowo można to wytłumaczyć umocnieniem dolara. Czyżby sprzedaż była wymuszona, podobnie jak w przypadku złota, koniecznością uzupełniania depozytów na rynkach akcji i pochodnych?
Dwa lata temu srebro zrealizowało ogromne wzrosty jak 18,5 dolarów, które zostawiły daleko w tyle kilka istotnych obszarów. Odeślę tutaj do analiz, które piszę i umieszczam w serwisie informacyjnym mNews.
Chciałbym dokonać dywersyfikacji portfela, kupić akcje z giełdy amerykańskiej, złoto, obligacje, ale aktualnie mam w swoim portfelu tylko spółki z GPW (głównie dywidendowe/długoterminowe). Obecnie jestem na sporym minusie (ok. 10-15 proc. od początku roku). Boję się, że po sprzedaniu części spółek i dywersyfikacji będę na jeszcze większym minusie. Co zrobić? Czy dokonać dywersyfikacji czy może lepiej poczekać na jakieś odbicie?
Przed rozpoczęciem inwestycji należy mieć na nią pomysł i opracowane różne scenariusze uwzględniające zarówno wzrost, jak i spadek naszej inwestycji. W tym przypadku wróciłbym do powodów, które wpłynęły na zakup akcji GPW. Jeżeli założenia nie są już aktualne, należy podjąć odpowiednie działania. Jeżeli według przyjętych kryteriów jest szansa na sukces, warto kontynuować inwestycje.
Jak początkujący inwestor może się odnaleźć? Skąd zacząć czerpać informacje, aby się rozwinąć?
Polecam skupić się na portalach, które funkcjonują od dłuższego czasu. Większość biur maklerskich ma część edukacyjną na swoich stronach internetowych. Biuro maklerskie mBanku jest tutaj bardzo aktywne. Spisałbym listę potrzeb, problemów i potem konsekwentnie szukał odpowiedzi na nie.
Od czego zacząć na giełdzie, gdy jest się człowiekiem młodym i nowym w tym środowisku?
Aktywami inwestorów są pieniądze i wiedza. Młody człowiek ma jeszcze jedno ważne aktywo, czyli czas. Pieniądze na inwestycję należy zaoszczędzić, na pewno nie pożyczać od innych. Wiedza to zasób dość łatwy do zdobycia. Można skończyć stosowne studia, zrobić kurs maklerski, który przybliży instrumenty i mechanizmy rynkowe albo być samoukiem. Ta ostatnia opcja jest chyba najtańsza i najefektywniejsza, pod warunkiem, że będziemy wyciągali wnioski z własnych i cudzych błędów. Książki zawsze są dobrym rozwiązaniem. Pomogą zgłębić zarówno tajniki analizy wykresów, jak i mikro- i makroekonomii.
Nie znam się na giełdzie. Inwestuję w gotowe rozwiązania zaproponowane przez bank. A mimo to odnotowuję stratę na poziomie 8 proc. Czy to już powód do niepokoju?
Należałoby zadać pytanie, jakie były oczekiwania? Nie wiem, o jakim produkcie mówimy, bo może się okazać, że zmienność 8-procentowa to nie jest dużo. Szczególnie w okresie kilku lat.
Ostatnio fundusze PPK są zarządzane fatalnie – 15 proc. straty. Co z tym fantem zrobić?
Pracowniczy Plan Kapitałowy jest dobrowolnym programem emerytalnym. Można do niego w każdej chwili dołączyć lub wypisać się. Oznacza to, że horyzont czasu liczony jest w dekadach a nie miesiącach czy latach.
Początek tego programu jest trudny, co może pośrednio wynikać z cykliczności rynków finansowych.
Jak powinien wyglądać modelowy portfel dla początkującego inwestora?
Modelowe portfele powstają na zajęciach ze studentami. Każdy z nas ma inną skłonność do ryzyka, dlatego dla każdego z nas ten model będzie różny. Osoby w wieku 20-30 lat mogą zająć się instrumentami z grupy akcje i ETF. Osoba przed emeryturą powinna skoncentrować się na zmniejszeniu inflacji poprzez lokaty, bony skarbowe czy obligacje. Pamiętajmy przy tym o dywersyfikacji. Zakłada ona rozdrobnienie kwoty inwestycji na 10-20 grup zróżnicowanych pod względem sektora, zmienności czy ryzyka.
Jaki poziom ryzyka mają różne instrumenty? Jakie dobierać na okres 1, 5, 10 lub 15 lat?
Twórca instrumentu powinien stworzyć dokument KID (Key Information Document). Dotyczy to szczególnie bardziej skomplikowanych instrumentów. I tam dokładnie opisać scenariusze ryzyka. Źródłem informacji dla akcji jest prospekt emisyjny. Spółki publiczne mają obowiązek powiadomić akcjonariuszy o wszystkich ważnych umowach, planach i innych informacjach mających wpływ na działanie spółki. Dobrą praktyką półek jest też tworzenie i respektowanie systemu ładu korporacyjnego. Zwykle znajduje się on na stronie internetowej danej spółki.
Jak poradzić sobie w czasach bessy, w której się obecnie znajdujemy? Szereg negatywnych informacji: możliwa recesja, pędząca inflacja, coraz mniej pieniędzy na rynku plus transfer na dług. Czy realizować straty i przeczekać, aby wejść później czy "zawisnąć na haku" i nic nie robić, dając sobie czas?
Bess było już kilka. Warto sięgnąć do raportów opisujących ich przyczyny, skutki i wnioski końcowe. Z tą wiedzą łatwiej będzie poruszać się w świecie napływających, często sprzecznych, informacji.
W Europie, a w zasadzie tuż za naszą granicą od ponad pół wieku nie było wojny na taką skalę. Może więc obecnie inwestowanie w fundusze jest obarczone takim ryzykiem, że trzeba znów wrócić do lokat, złota, surowców?
Wojny to okresy niepewności. Należy odróżnić niepewność od ryzyka. Bez względu na to, ile potrwa konflikt, to dopóki się nie skończy, trudno będzie określić jego długofalowe konsekwencje. Dla jednych to okazja do ponadprzeciętnych stóp zwrotu, a dla innych strach co będzie jutro. Stabilne inwestycje wymagają spokoju, a ten znajdziemy tam, gdzie zmienność i ryzyko jest najmniejsze.
Czy dywersyfikowanie nie jest tożsame z uleganiem emocjom?
Emocji nie da się wyłączyć, można nimi zarządzać. Dywersyfikacja zakłada podzielenie oszczędności na różne grupy instrumentów, sektory gospodarek czy regiony świata. Emocje dochodzą do głosu, kiedy występuje różnica między naszymi oczekiwaniami, a stanem faktycznym. Należy zadać sobie pytanie, jakiej stopy zwrotu oczekuję z dywersyfikacji? Jeżeli jest to 30 proc. rocznie, to jest duża szansa, że ulegnę emocjom i to niekoniecznie tym pozytywnym.
Od wielu lat inwestuję na rynku akcji. Dobrze radzę sobie z typowaniem akcji i momentu ich zakupu, ale mam problem z decyzją o sprzedaży. Jak radzić sobie ze strachem przed utratą szansy na dodatkowy zysk? Często jest tak, że mogłem z zyskiem zamknąć transakcję, a kończy się – w najlepszym razie – na małym zysku.
Przed rozpoczęciem transakcji należy określić wartości brzegowe straty i zysku. Potem pozostaje tylko twarda egzekucja naszych własnych wytycznych. Jeżeli tego nie robimy, to problemem nie jest strategia, ale nasz brak konsekwencji. Stąd jesteśmy już blisko rozwiązaniu problemu, gdyż właśnie go zdefiniowaliśmy.
Na co zwracać uwagę jeżeli chce się kupić akcje pod dywidendy?
Na wartość wypłacanej dywidendy, jej stabilności i powtarzalności wypłat.
Poprzednie webinary z cyklu "Taka wiedza to skarb" można obejrzeć tutaj.
Nota prawna
To nie jest oferta. mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. Niniejszy webinar i informacje na nim uzyskane nie stanowią jakiejkolwiek rekomendacji ani porady, w szczególności porady inwestycyjnej, nie stanowią również oferty. Organizatorem webinaru jest Wirtualna Polska Media S.A. z siedzibą w Warszawie, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy pod numerem 0000580004, posiadająca numer identyfikacji podatkowej NIP 5272645593 oraz numer REGON 142742958, o kapitale zakładowym w wysokości 320 005 950,00 zł wpłaconym w całości. Partnerem webinarów jest mBank S.A. mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za informacje przekazywane przez Wirtualna Polska Media S.A. z siedzibą w Warszawie.
Pamiętaj, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Powinieneś liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Musisz wiedzieć, że mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje Klientów związane z inwestowaniem w instrumenty finansowe. Instrumenty finansowe nie są depozytem bankowym. Wartość zakupionych instrumentów finansowych może się zmieniać wraz ze zmianą sytuacji na rynkach finansowych. W konsekwencji, dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, a w przypadku instrumentów pochodnych strata może przekroczyć wysokość zainwestowanego kapitału. W przypadku instrumentów finansowych notowanych w innej walucie niż polski złoty wartość Twoich inwestycji może ulec zmianie wskutek zmian kursu walutowego. Potencjalne korzyści z Twoich inwestycji pomniejszą się o pobierane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat i prowizji oraz regulaminów. Gdy podejmujesz jakąkolwiek decyzję inwestycyjną, powinieneś kierować się własną oceną sytuacji faktycznej i prawnej.
Pamiętaj, aby szczegółowo zapoznać się z opisem czynników ryzyka, specyfikacją danego instrumentu, regulaminami, opłatami i informacjami zawartymi w innych dokumentach związanych ze świadczeniem usług przez mBank S.A. znajdujących się na stronie internetowej: www.mBank.pl/indywidualny/inwestycje/gielda/emakler/ i https://www.mBank.pl/indywidualny/inwestycje/fundusze/ supermarket-funduszy-inwestycyjnych/, oraz rozważyć, czy dany instrument jest dla Ciebie odpowiedni zgodnie z własną wiedzą, doświadczeniem w inwestowaniu oraz sytuacją finansową.
Aby skorzystać z usługi eMakler w Biurze maklerskim mBanku lub usługi przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, należy posiadać rachunek bankowy prowadzony przez mBank S.A.
W związku z czym, usługi te stanowią sprzedaż wiązaną z rachunkiem bankowym, w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie trybu i warunków postępowania firm inwestycyjnych, banków, o których mowa w art. 70 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, Informacje na temat kosztów związanych z usługami bankowymi i inwestycyjnymi dostępne są w taryfach opłat i prowizji dla właściwych usług bankowych.
Materiał pochodzi od spółki mBank S.A. z siedzibą w Warszawie (00-850), przy ul. Prostej 18 (prowadzącej działalność maklerską poprzez wyodrębnioną jednostkę organizacyjną - Biuro maklerskie), nadzorowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari