Odpowiedź na to pytanie próbowali znaleźć eksperci podczas ostatniego webinaru mBanku i Wirtualnej Polski z cyklu "Taka wiedza to skarb".
Gośćmi Patrycjusza Wyżgi, dziennikarza Wirtualnej Polski, byli: Rafał Sadoch, analityk w Biurze maklerskim mBanku oraz Ignacy Morawski, główny ekonomista Pulsu Biznesu, pomysłodawca projektu i szef zespołu SpotData.
Z rynkami finansowymi związany od kilkunastu lat. Pierwsze 5 lat swojej kariery spędził jako Ekonomista w Plus Banku odpowiadając za prognozowanie zmiennych makroekonomicznych oraz kursów walutowych. W 2015 roku dołączył do zespołu Biura maklerskiego mBanku mForex, gdzie zajął się analizami na potrzeby portalu mNews. Od 2020 roku odpowiada także za opracowania dotyczące rynku regulowanego.
Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty. Znalazł się na liście najbardziej innowacyjnych osób w Europie Środkowej - New Europe 100 „Financial Times” i został wyróżniony przez ThinkTank jako jeden z 10 ekonomistów najbardziej słuchanych przez polski biznes. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.
Webinar w skrócie
• Jakie korzyści i ryzyka wiążą się z kupowaniem obligacji na giełdzie?
• Dlaczego ceny obligacji mogą spadać?
• Jak kupić/sprzedać obligacje na giełdzie i nie płacić podatków od odsetek?
Wykresy
Odpowiedzi na pytania
W trakcie spotkania padło wiele ciekawych pytań na czacie towarzyszącym webinarowi. Na wszystkie odpowiedzieli eksperci mBanku.
Co dzieje się w sytuacji, gdy emitent obligacji stanie się niewypłacalny? Czy właścicielowi obligacji przepadają odsetki? Czy jest szansa, że państwo kiedyś zapłaci zaległości?
Gdy emitent bankrutuje, możemy utracić zarówno kapitał, jak i odsetki. Wierzyciele starają się restrukturyzować dług, czyli np. zrezygnować z niektórych zobowiązań, żeby odzyskać choć część pieniędzy.
Jaki jest koszt emisji obligacji?
Na koszt emisji obligacji wpływa wiele czynników, np. wielkości emisji. Może też być on inny w zależności od podmiotu.
Czy przy obecnej sytuacji rynkowej warto inwestować w obligacje? Może wystarczy lokata w banku?
Lokata sprawdzi się u osób, które myślą o krótkoterminowym oszczędzaniu. Ci, którzy chcą oszczędzać długoterminowo, mogą zainwestować w obligacje. Warto jednak pamiętać, że przy zakupie obligacji na giełdzie, narażamy się na ryzyko zmiany ceny. Zależy ona m.in. od inflacji i stóp procentowych.
Banki oferują mniejsze oprocentowanie lokat (poza tymi na nowe środki na 3 miesiące) niż obligacji skarbowych. Czy banki uważają się za bezpieczniejszą instytucję niż Polska?
Na rynku są różne lokaty, zarówno wyższe, jak i niższe od kuponów obligacji. Oprocentowanie tych produktów zależy od wielu czynników, nie tylko od postrzegania ryzyka emitenta. Nie można też wykluczyć sytuacji, że rating banku będzie przez rynek postrzegany na takim samym poziomie jak rating kraju.
Dlaczego wartość jednostek funduszy obligacji np. długoterminowych traciła w ostatnim roku?
Wynikało to ze wzrostu stóp procentowych. Wyjaśniamy ten temat w trakcie tego odcinka.
Czy osoba fizyczna może kupić odpowiednik polskich obligacji skarbowych, emitowanych przez inne kraje? Jeśli tak, jak to zrobić?
To skomplikowane. Łatwiejszym rozwiązaniem jest kupno ETFów, które w takie obligacje inwestują.
Czy nasze obligacje skarbowe mają rynek wtórny?
Obligacje skarbowe są notowane na giełdzie, czyli mają rynek wtórny. Nie dotyczy to tzw. detalicznych obligacji skarbowych. Te można zgłosić do wcześniejszego wykupu. Po szczegóły, m.in. jakie obligacje są notowane na giełdzie, zapraszamy na strony internetowe np. mBanku.
Czemu cena obligacji spada przy rosnącej stopie referencyjnej?
Zapraszamy do obejrzenia rozmowy. Tam szczegółowo omówiliśmy ten temat.
Czy mBank sprzedaje obligacje skarbu państwa?
Tak. W mBanku można kupić obligacje na rynku wtórnym, czyli notowane na giełdzie. Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.
Rentowność obligacji jest na poziomie poniżej 6 proc. Czy gdy założymy, że Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy o 75pb, cena obligacji się zmieni?
Obniżanie stopy przez RPP może wpłynąć pozytywnie na kurs obligacji.
Czy jest sens kupować obligacje na rynku pierwotnym? Ich oprocentowanie jest teraz niższe niż lokat w banku.
Sytuacja na rynku dynamicznie się zmienia. Należy też uwzględnić swoje preferencje dotyczące ryzyka i zmiany wysokości stóp procentowych oraz oferty bankowej. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie bez znajomości tych szczegółów.
Czy w świecie "bez inflacji" lokata bankowa nie będzie prostszym rozwiązaniem niż obligacje?
To są różne produkty i różnie można je wykorzystać. Lokaty bankowe najczęściej sprawdzają się przy krótkoterminowym oszczędzaniu. Obligacje warto rozważyć w perspektywie dłuższego oszczędzania. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby korzystać z obu rozwiązań.
Która opcja może się okazać korzystniejsza dla inwestora: inwestowanie w obligacje skarbowe czy korporacyjne?
Obligacje skarbowa są bezpieczniejsze. Obligacje korporacyjne, ze względu na wyższe ryzyko, mogą być lepiej oprocentowane. Więcej szczegółów opisaliśmy m.in. na naszej stronie.
Czy w IKE korzystniej jest inwestować w obligacje, czy ETFy?
To zależy od rodzajów ETFów. ETFy obligacyjne inwestują w obligacje. Czyli korzyści i ryzyko mogą być bardzo podobne, jak w przypadku obligacji. Z kolei ETFy akcyjne są bardziej ryzykowne niż obligacje skarbowe, jednak długoterminowo mogą dawać wyższe zyski. Po szczegóły zapraszamy do odcinka "Taka wiedza to skarb" dotyczącego ETFów.
Mam zysk z obligacji i stratę z akcji. Jak to wpłynie na wysokość podatku od obligacji?
To zależy od indywidualnej sytuacji podatkowej. Zazwyczaj podatek z obligacji jest pobierany ryczałtem, czyli nie zmniejszymy go przez odliczenie straty z akcji. Warto jednak skonsultować swoją sytuację z doradcą podatkowym.
Czy obligacje skarbowe podlegają dziedziczeniu? Co dzieje się z obligacjami po śmierci ich posiadacza?
Tak. Obligacje są dziedziczone.
Czy mogę nie sprzedawać obligacji po czasie ich wykupu? Czy jest jakaś premia za trzymanie ich ponad czas wykupu?
Wykup oznacza, że "obligacje są zamieniane na pieniądze". Emitent umawia się z posiadaczem obligacji, że właśnie w dniu wykupu "odda" pożyczone pieniądze. Może przy tym zaproponować tzw. rolowanie obligacji, czyli automatyczną zamianę "oddanych pieniędzy" na nowe obligacje. Warto wtedy sprawdzić w prospekcie, czy takie rolowanie jest możliwe i jakie są warunki wykupu.
Czy wszystkie obligacje Skarbu Państwa są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych? Jak jest z ich płynnością?
Nie wszystkie. Tak zwane obligacje detaliczne nie są notowane na giełdzie. Można je przedstawić do wcześniejszego wykupu emitentowi, czyli Skarbowi Państwa. Płynność obligacji notowanych na giełdzie jest różna. Ważna jest tu rola animatora, czyli instytucji, która wystawia zlecenia kupna i sprzedaży na giełdzie. Po więcej informacji zapraszamy na stronę mBanku.
Czy konta IKE i IKZE są tylko dla młodych osób np. poniżej 30. roku życia?
Zdecydowanie nie. Istotniejsze niż wiek inwestora są: systematyczność, zainwestowane kwoty oraz to przez ile lat będziemy inwestować. Im wcześniej zaczniemy to robić, tym większą mamy szansę osiągnąć zadowalające korzyści. Nigdy nie jest za późno na to, żeby rozpocząć inwestowanie. Zapraszamy do obejrzenia naszej rozmowy o rachunkach IKE/IKZE – tam wyjaśnialiśmy różnice między tymi rachunkami.
Nota prawna
To nie jest oferta. mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. Niniejszy webinar i informacje na nim uzyskane nie stanowią jakiejkolwiek rekomendacji ani porady, w szczególności porady inwestycyjnej, nie stanowią również oferty. Organizatorem webinaru jest Wirtualna Polska Media S.A. z siedzibą w Warszawie, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy pod numerem 0000580004, posiadająca numer identyfikacji podatkowej NIP 5272645593 oraz numer REGON 142742958, o kapitale zakładowym w wysokości 320 005 950,00 zł wpłaconym w całości. Partnerem webinarów jest mBank S.A. mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za informacje przekazywane przez Wirtualna Polska Media S.A. z siedzibą w Warszawie.
Pamiętaj, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Powinieneś liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Musisz wiedzieć, że mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje Klientów związane z inwestowaniem w instrumenty finansowe. Instrumenty finansowe nie są depozytem bankowym. Wartość zakupionych instrumentów finansowych może się zmieniać wraz ze zmianą sytuacji na rynkach finansowych. W konsekwencji, dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, a w przypadku instrumentów pochodnych strata może przekroczyć wysokość zainwestowanego kapitału. W przypadku instrumentów finansowych notowanych w innej walucie niż polski złoty wartość Twoich inwestycji może ulec zmianie wskutek zmian kursu walutowego. Potencjalne korzyści z Twoich inwestycji pomniejszą się o pobierane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat i prowizji oraz regulaminów. Gdy podejmujesz jakąkolwiek decyzję inwestycyjną, powinieneś kierować się własną oceną sytuacji faktycznej i prawnej.
Pamiętaj, aby szczegółowo zapoznać się z opisem czynników ryzyka, specyfikacją danego instrumentu, regulaminami, opłatami i informacjami zawartymi w innych dokumentach związanych ze świadczeniem usług przez mBank S.A. znajdujących się na stronie internetowej: www.mBank.pl/indywidualny/inwestycje/gielda/emakler/ i https://www.mBank.pl/indywidualny/inwestycje/fundusze/ supermarket-funduszy-inwestycyjnych/, oraz rozważyć, czy dany instrument jest dla Ciebie odpowiedni zgodnie z własną wiedzą, doświadczeniem w inwestowaniu oraz sytuacją finansową.
Aby skorzystać z usługi eMakler w Biurze maklerskim mBanku lub usługi przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, należy posiadać rachunek bankowy prowadzony przez mBank S.A.
W związku z czym, usługi te stanowią sprzedaż wiązaną z rachunkiem bankowym, w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie trybu i warunków postępowania firm inwestycyjnych, banków, o których mowa w art. 70 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, Informacje na temat kosztów związanych z usługami bankowymi i inwestycyjnymi dostępne są w taryfach opłat i prowizji dla właściwych usług bankowych.
Materiał pochodzi od spółki mBank S.A. z siedzibą w Warszawie (00-850), przy ul. Prostej 18 (prowadzącej działalność maklerską poprzez wyodrębnioną jednostkę organizacyjną - Biuro maklerskie), nadzorowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari